Це був величезний стрибок для людства… Успішна місія “Аполлон-11” доставила двох американських астронавтів на Місяць 20 липня 1969 року. Мова про Ніла Армстронга та Базза Олдріна. У той час як Майкл Коллінз, як відомо, залишився на орбіті.
Ще 10 американських чоловіків ходили по Місяцю, залишаючи прапори та відбитки ніг у місячному пилу, але програму “Аполлон” було передчасно скасовано після останньої місії в 1972 році.
Відтоді ніхто більше не ступав на поверхню супутника Землі. Але чому? Британське видання “Daily Mail” назвало кілька основних причин, чому тепер так важко людям полетіти на Місяць.
Місія на Місяць – початок
Відомо, що монументальне досягнення Америки – відправлення людей на Місяць у липні 1969 року – стало кульмінацією “космічних перегонів” з Радянським Союзом.
Раніше, у 1960-х, дві держави запустили космічні зонди на поверхню Місяця. Першим, хто здійснив успішну посадку, був радянський апарат Luna 9 у 1966 році, але кінцевою метою було побувати на Місяці людськими ногами.
Після “Аполлона-11” NASA відправляло людей на Місяць ще п’ять разів, закінчивши “Аполлоном-17” у 1972 році. Але з того часу ні NASA, ні будь-хто інший більше не змогли відправити людину на супутник Землі.
Чому тепер важко полетіти на Місяць?
Доктор Мартін Елвіс, старший астрофізик Смітсонівського інституту, сказав, що є три основні причини, чому NASA згорнуло програму Apollo.
“США виграли перегони, війна у В’єтнамі коштувала багато, а Місяць виглядав як “величне безлюддя”, за словами Базза Олдріна, тому в цьому не було особливого сенсу”, – зазначив астрофізик.
Пітер Рід, професор фізики Оксфордського університету, сказав, що основна причина, чому люди не повернулися на Місяць, є “значною мірою політичною”.
“Як тільки американці продемонстрували, що можуть безпечно висадити людей на Місяць і повернути їх назад, Радянський Союз фактично втратив інтерес до спроб конкурувати”, – сказав він MailOnline.
“Насправді програма “Аполлон” була фактично припинена в 1970-х роках, оскільки інтерес громадськості до пілотованих місій знизився. Відновлення інтересу до висадки людей зараз, здається, спрямоване на використання самого Місяця як плацдарму для польоту на Марс”, – додав професор.
Анна-Лена Кйоніксен, професор інженерного факультету Університетського коледжу Остфолда в Норвегії, сказала про високі витрати.
У той час “Аполлон-11” коштував 355 мільйонів доларів (що еквівалентно 3 мільярдам доларів сьогодні). Але зараз пілотована місія на Місяць коштувала б 28 мільярдів доларів.
“Потрібно мати мету, щоб туди потрапити, яка виправдовує витрати величезних грошей”, – зазначила вона.
Що в майбутньому?
NASA, звичайно, планує нарешті повернутися на Місяць із наступником програми “Аполлон” під назвою “Артеміда”, названою на честь міфологічної грецької богині Місяця.
Перша місія, Artemis I, здійснила політ безпілотного космічного корабля навколо Місяця та назад наприкінці 2022 року. Наступна місія з астронавтами за тим же маршрутом (Artemis II) нібито відбудеться наступного року.
NASA каже, що не відправлятиме людей на Місяць знову до вересня 2026 року, хоча деякі експерти вважають, що Artemis III буде знову відкладено. На відміну від “Аполлона”, “Артеміс” з часом створить постійну базу та “постійну присутність людей” на Місяці з будівлями та інфраструктурою.
Томас Герціг, генеральний директор космічної архітектурної фірми “Pneumocell” в Австрії, вважає, що відновлення інтересу до супутника Землі з боку Китаю може стати початком наступної космічної гонки. Але цього разу вона буде іншою – відправлення людей у нові регіони Місяця та створення там належної цивілізації.
Що цікаво, тепер у кінотеатрах йде фільм “Забери мене на Місяць”, який показує космічні перегони у 60-х роках минулого століття. Але це не документальна стрічка, а романтична комедія з елементами драми.
Також цікаво буде дізнатись, що через 38 років на небі буде видно дивовижне явище.