NFT – порівняно нове явище, яке, однак, все частіше з’являється в новинних заголовках.

Абревіатура NFT (non-fungible tokens) означає «невзаємозамінними токен». Для розуміння токенів необхідно розібратися, в якому середовищі вони існують – в даному випадку, у блокчейні.

Якщо дуже спрощувати, то блокчейн – це база даних, яка одночасно зберігається на величезній безлічі комп’ютерів. У традиційній моделі мережі Інтернет всі пристрої підключені до централізованих вузлів (у вигляді серверів або інтернет-провайдерів), тоді як блокчейн працює за іншою схемою. У ньому не передбачені ніякі центральні вузли; в його системі всі пристрої одночасно зберігають всю опубліковану в блокчейні інформацію, – пише “Голос Америки”.

Криптовалюта – наприклад, Bitcoin, Ethereum або Monero – працюють якраз завдяки технології блокчейна.

Токени, в свою чергу, є записами у реєстрі всередині цього блокчейн-ланцюжка. Відмінною рисою більшості токенів є принцип взаємозамінності. Його можна порівняти з валютою: один долар або один біткоїн можна з легкістю замінити одним доларом або одним біткоїном, що належать іншим користувачем.


Читайте також: Найкращі додатки доповненої реальності (AR)


Однак очевидно, що не всі цифрові активи є взаємозамінними. Картина Пабло Пікассо не тотожна твору Клода Моне, а mp3-файл з піснею The Beatles навряд чи можна замінити на запис концерту Емінема. Тому для того, щоб перенести в блокчейн унікальні предмети, і був створений формат невзаємозамінних токенів.

Кожен з NFT неповторний та існує в єдиному екземплярі, його не можна розділити, а вся інформація про його автора, покупця і всіх операціях з ним надійно зберігається в блокчейні. Іншими словами, NFT – це цифровий сертифікат, прикріплений до унікального об’єкту.

Що можна продати у формі NFT?

Фактично, все що завгодно. Музику, зображення, текст, відео, 3D-моделі – тобто будь-який унікальний цифровий продукт.

Особливу увагу NFT приділяють колекціонери (кому, якщо не їм, займатися пошуком унікальних предметів), геймери (яких цікавлять внутрішньоігрові предмети: скіни, зброя, колекційні картки і т.д.), а також діячі та шанувальники мистецтва. Притому мистецтва у всіх його проявах.

Приміром, співачка Граймс (вона ж мати хлопчика по імені XÆA-12, дитини Ілона Маска) продала у форматі NFT свої малюнки, виручивши за них $ 5,8 млн.

Діджей 3LAU став першим музикантом, який виставив на продаж свій альбом, отримавши за нього $ 11,6 млн. Серед інших музикантів, також продали свої творіння у вигляді NFT – група Kings of Leon і співак Weeknd.

Рекордом став продаж картини «Everydays: The First 5000 Days» художником Майком Винкельманом (відомого як Beeple). JPG-файл, що складається з усіх зображень, які художник щодня малював протягом п’яти тисяч днів, був проданий за $ 69,3 млн. Картина стала першою NFT-роботою, проданої за всю історію аукціонного дому Christie’s.

Everydays: The First 5000 Days
Everydays: The First 5000 Days

Невзаємозамінні токени становлять інтерес не тільки для діячів мистецтва, а й для великих видань. Журнал Times виставив на продаж три своїх обкладинки (включаючи культову «Is God Dead?»), А видання The New York Times і зовсім продало свою колонку з промовистою назвою «Купіть цю колонку на блокчейні!».

Я створив NFT. Що мені тепер робити?

Існує безліч майданчиків, які працюють з NFT. Деякі є вузькоспеціалізованими маркетплейсами і розрізняються за категоріями об’єктів, що продаються: десь можна знайти виключно предмети для відеоігор, десь – цифрове мистецтво.

Серед відомих – сервіси OpenSea, Rarible, Niftygateway і SuperRare. Майданчики беруть комісію.  Її розмір варіюється, але як правило обчислюється в десятках доларів.

Якісь сервіси відразу ж генерують із завантаження токен (і відразу ж стягують комісію), в той час як інші створюють NFT лише в момент продажу.

Раніше ми не чули про NFT. Вони з’явилися зовсім нещодавно?

Хоча блокчейн і криптовалюта на слуху вже не перший рік, NFT – явище відносно нове.

Токени такого роду були створені ще в середині 2010-х, однак перші NFT-проєкти стали доступні лише в 2017 році. Популяризація NFT, якими зараз люди заробляють мільйони доларів, спочатку була заслугою CryptoKitties – гри, в якій можна розводити віртуальних кішок. Гра стала надзвичайно популярною, а суми, за які можна продати цифрових вихованців, перевищували $ 100 тисяч.

Я купив JPG-картинку у згаданому форматі. Тепер я маю на неї всі права?

Скоріше ні. Це і є основний привід для критики нового виду токенів: адже володіння NFT не гарантує повні права на цей предмет.

Візьмемо, наприклад, нехитре вірусне відео Nyan Cat, що представляє собою анімацію летючого по небу кота, що залишає за собою райдужний слід. За NFT з анімованим котом покупець заплатив його творцеві $ 580 тис. Однак, при бажанні, ви все ж таки можете дивитися це відео на YouTube, завантажити його собі на смартфон або встановити скріншот як заставку на робочий стіл, не побоюючись, що власник NFT зажадає від вас оплати.

Якщо покупці NFT не володіють предметами, то навіщо люди їх купують?

Хоча ми дійсно можемо завантажити вподобані нам файли, їх ексклюзивність – а зовсім не доступність в Інтернеті – ось що несе основну цінність. Блокчейн надійно фіксує факт того, що саме ви придбали якийсь унікальний предмет, раніше створений його початковим власником, дані про який також зберігаються в блокчейні.

Для колекціонерів, геймерів і любителів мистецтва подібні покупки на кшталт придбань оригіналів картин. Можна придбати репродукцію відомої картини, однак сам факт цієї покупки (як і його вартість) буде істотно відрізнятися від того, якби ми просто повісили на стіну репродукцію цієї картини.

Але NFT можна розглядати не тільки як частину колекції або щось цінне з точки зору емоційного досвіду, ностальгії або можливості похвалитися унікальним придбанням. Можливість перепродажу non-fungible tokens, закладена в їх смарт-контрактах, дозволяє розглядати їх і як інвестиції.

Чи є майбутнє у технології?

Ринок невзаємозамінних токенів розвивається надзвичайно швидко і за останні кілька років технологія та інфраструктура блокчейну зазнали значних змін. Однак сьогодні залишається ще багато питань, за якими правилами може (і повинен) функціонувати NFT-маркет і в яких сферах можуть застосовуватися невзаємозамінні токени.

Наприклад, одне з потенційних застосувань NFT в майбутньому – запис в блокчейні унікальних документів. Завдяки надійності блокчейну, дипломи, сертифікати та різні документи можуть випускатися у форматі NFT, що потенційно допоможе виключити ризик їх підробки. NFT ймовірно надасть (і вже надає) певний вплив на формати створення і поширення контенту, об’єктів творчості і предметів мистецтва.