На Святвечір готують обов’язково пісні страви, адже 6 січня є останнім днем різдвяного посту. Традиційне різдвяне меню включає 12 пісних страв. У кожному регіоні України є певні місцеві традиції і назви наїдків можуть відрізнятися, але в загальному меню майже однакове.

Чому готують саме 12 страв, версії різняться. Етнографи припускають, що це пов’язано із кількістю місяців у році. Віряни ж кажуть про 12 учнів Ісуса Христа.

Ми вже зазначали, що страви різняться в залежності від регіону, але наше меню включає найпоширеніші пісні страви на Святвечір.

Кутя. Безперечно – це головна страва на різдвяному столі, яка має глибокий символізм. Пшениця, як один із інгредієнтів, є символом відродження, адже вона проростає кожного року.

Узвар. Готують його із сушених фруктів. Він символізує очищення душі і тіла.

Вареники. В залежності від регіону, їх готують із картоплею або капустою. Вони символізують достаток.

Голубці. Ця пісна страва символізує мир та злагоду.

Тушена капуста з грибами. На святковому столі – це символ єднання.

Грибна підвила (або грибна юшка). Загалом страви з грибів на різдвяному столі – це символ продовження роду та плодовитості.

Квасоля (або горох). Страви з квасолі та гороху на Святвечір символізують весну, яка завжди відроджується в людині після занепаду.

Оселедець. Страви з риби на Святвечір є обов’язковими. Адже риба вважається символом християнства.

Пампушки (або закарпатські фанки). Ця страва символізує свято та солодке життя.

Звичайно, це не повний перелік страв на Святвечір. У деяких областях господині до святкового столу готують пісний борщ або капусняк, подають мариновані гриби, частують пісними салатами, смажать картопляні пиріжки. Словом, Україна багато на традиції.

Раніше видання розповідало про свята у січні 2022 року.