Як приготувати український борщ – рецепт знаменитої страви, яку знають у всьому світі. Розповідаємо покроково процес варіння, тому навіть новачки справляться з цим завданням.
Нещодавно ми публікували рецепт дуже смачної борщової заправки на зиму. Це дасть змогу в холодну пору року швидко зварити борщ. І в цей час подумали: у нас у кулінарній рубриці вже десятки рецептів, але поки немає головного – ми ще не розповіли, як варити український борщ. Тому виправляємо цей момент і публікуємо рецепт українського борщу, як його готує Євген Клопотенко.
Борщ та Клопотенко
Чому саме за рецептом Євгена Клопотенка? Не так давно український борщ було внесено до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Саме цей шеф-кухар тривалий час був рушієм цього процесу. У ЗМІ можна знайти чимало публікацій про те, як шеф-кухар просував національну страву на міжнародній арені.
А ще є фільм під назвою “Борщ. Секретний інгредієнт” (режисер Дмитро Кочнєв, продюсер Наталка Якимович). Якщо коротко розповідати, то Євген Клопотенко побував у експедиції Україною, де вивчав різні рецепти борщу.
Борщ – рецепт української страви
Традиційно, переш ніж розпочати приготування, подаємо список необхідних продуктів. Але відразу уточнення – єдиного умовно правильного рецепта борщу немає. Це зазначає сам шеф-кухар та додає уточнення: здебільшого це сімейні рецепти, які часто об’єднували за регіональною ознакою. Фактично, рецепти передаються з покоління в покоління. Наразі навіть важко порахувати, скільки є варіацій борщу на території України.
Щоб приготувати борщ, рецепт якого подав Євген Клопотенко, потрібні такі інгредієнти:
- свинячі реберця – 300 грамів,
- картопля – 2 шт.,
- буряк – 1 шт.,
- томати – 2 шт., бажано квашені (принагідно нагадаємо, що ми публікували рецепт квашених помідорів на зиму),
- морква – 1 шт.,
- цибуля – 1 шт.,
- томатна паста – 1 столова ложка,
- соняшникова олія – 2 столові ложки,
- духмяний перець – 3 горошини,
- чверть головки невеликої капустини,
- 2 лаврові листки,
- приправа для м’яса – 1 чайна ложка,
- квасоля – половина склянки,
- часник – 3 зубчики,
- вода – 3 літри,
- сіль, перець – за смаком,
- для подачі знадобиться сметана.
Як варити борщ
Етап 1 – варимо бульйон. Оберіть необхідну каструлю та налийте 3 літри води. Вкиньте лавровий лист та духмяний перець. Реберця зачистьте від зайвої плівки та посічіть так, щоб стали у каструлю. Варіть бульйон 30 хвилин.
Етап 2 – робота з овочами. Буряк, цибулю, моркву та часник почистьте. Моркву натріть на великій тертці, цибулю наріжте невеликими кубиками, а часник розчавіть. Розігрійте пательню та налийте олію, вкиньте цибулю, моркву та часник смажитись на 5 хвилин.
На цьому ж етапі очищений буряк натріть на великій тертці та вкиньте до засмажки. Посипте приправою до м’яса та готуйте ще 3 хвилини.
Опісля у засмажку додайте томатну пасту та 2 ополоники бульйону. Тушкувати після цього потрібно 5 хвилин.
2 картоплі почистьте та наріжте кубиками. Вкиньте у бульйон.
Етап 3 – “складаємо” борщ”. Засмажку вилийте у бульйон. Далі дрібно нашаткуйте капусту та додайте до борщу, помішайте й варіть 5 хвилин. Вкиньте попередньо відварену квасолю.
Тепер доведемо все до смаку. На цьому етапі потрібно посолити та поперчити. І вже перед завершенням варіння потрібно квашені томати видавити у борщ (тільки м’якуш, без шкірки). Готуйте ще 5 хвилин (але краще орієнтуватись за готовністю капусти).
Подавайте обов’язково зі сметаною.
Насамкінець хочемо поділитись рецептом давньої української страви під назвою шпундра. Готують її з буряку та м’яса і ця страва дуже смачна.