19 серпня (у 2023 році це – субота) відзначають велике свято Преображення Господнє. Вірники вшановують подію, яка відбулась на горі Фавор, де Ісус явився (преобразився) учням у сяйві світла.

У святому письмі описується, що після довгої молитви Він явився учням Петрові, Іоанові та Яковові у яскравому світлі, лице сяяло, а одяг став білий-білий. Учні ледь могли дивитись, але згодом у променях розгледіли Ісуса, поряд були пророки Ілля та Мойсей.

У народі широко популярна назва Яблучний Спас. Він йде другим у переліку трьох Спасів. Перший був 14 серпня, а третій буде 29 серпня.

Яблучний Спас 2023 – традиції святкування

19 серпня – дуже велике свято. З його нагоди, вірники шлють одне одному привітання. Зазвичай бажають здоров’я та всіх гараздів.

Привітання з Яблучним Спасом
Яблучний Спас – привітання з Преображенням Господнім (Джерело: “Блог Єва”)

Ще одна традиція – це освячення в храмах яблук та іншої городини. Зазвичай у кошики, окрім яблук, кладуть також виноград. Після урочистого молебню відбувається освячення дарів саду та подяка Богові за новий урожай. Обряд освячення є дуже давнім.

Що не можна робити цього дня

Яблучний Спас випадає на Успенський піст. А це означає, що на свято Преображення Господнього варто дотримуватись посту. Мова не тільки про тілесне утримання, а й про духовне.

Не можна 19 серпня лихословити, сваритися, вчиняти гучні гуляння. Не проводять цього дня і весілля.

До речі, вже у 2024 році Яблучний Спас буде відзначатись не 19 серпня, а 6-го. Це пов’язано з календарною реформою. З вересня 2023 року церква переходить на новоюліанський календар.