Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, разом з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, підготували роз’яснення, що означає для України статус кандидата в ЄС.

Які переваги статусу кандидата в ЄС для України?

Статус кандидата – це юридичне закріплення початку вступу України до Євросоюзу. ЄС офіційно розглядатиме Україну як майбутнього члена ЄС і допомагатиме нам стати ближчими до цієї мети: і фінансами, і консультаціями.

Україна зможе отримати допомогу від ЄС для важливих реформ, покращення правової системи та економіки. У статусі кандидата пріоритетними будуть саме ті реформи, які наблизять нас до ЄС.

Україна зможе отримувати фінансову допомогу від ЄС, зокрема гранти та інвестиції.

Також Україна стане повноправним членом програм та ініціатив ЄС, відкритих як для країн ЄС, так і для країн зі статусом кандидата на членство.

Зі статусом кандидата Україна буде більш привабливою для інвесторів, адже це показує наші наміри повністю адаптувати своє законодавство до європейського.

Це рішення також може посилити позиції України на майбутніх перемовинах з росією, адже кандидатство – чіткий і потужний сигнал кремлю, що європейський курс України незворотній.

Чи статус кандидата означає, що якщо все зробимо, то нас не можуть не взяти в ЄС?

Шлях України до членства ЄС залежить від того, наскільки якісно і швидко ми проведемо реформи, аби відповідати праву та стандартам ЄС.

Після надання статусу кандидата ЄС оцінюватиме прогрес України. На основі цього буде ухвалюватися рішення про подальшу інтеграцію.

Яким був досвід інших країн від кандидатства до вступу в ЄС?

Це унікальний процес для кожної країни. Наприклад, для країн, що приєдналися порівняно нещодавно, – Болгарії, Румунії та Хорватії – весь процес зайняв від 10 до 12 років. Словаччина приєдналася до ЄС вже через 5 років після отримання кандидатства. Найшвидше вели переговори про вступ Австрія, Фінляндія та Швеція – усього 2 роки.

Туреччина стала кандидатом у 1999 році, але досі не змогла завершити процес перемовин через проблеми у сфері прав людини.

Що далі Україна має робити для вступу в ЄС?

Країна надалі працюватиме над відповідністю так званим Копенгагенським критеріям: посиленням інституційних спроможностей, забезпеченням демократії та верховенства права.

Тож завдання України – втілювати реформи, про які домовиться з Євросоюзом. ЄС очікує від України більшого прогресу, наприклад, у судовій реформі та боротьбі з корупцією.

Як Україна взаємодіятиме з ЄС у статусі кандидата?

Європейська комісія відстежуватиме, наскільки якісно Україна виконує “домашні завдання”. Вступ у ЄС відбувається на основі встановлених критеріїв та умов. Це добре тим, що дозволяє будь-якій країні в процесі прогресувати та розвиватися на основі власних переваг.

Раніше ми повідомляли, що Україна отримає надсучасні безпілотники.