Маленькі чорні цятки зверху на лобовому склі автомобіля помічають всі водії. Але чи знаєте, для чого їх наносять? Перша думка – та це ж захист від сонця, щоб не засліплювало водія. Але ця відповідь не зовсім повна.
Загалом ці маленькі чорні цятки мають давню історію. До 1950-х років вітрове скло утримувалося на місці за допомогою металевої окантовки, доки виробники не перейшли на використання клею. Фріти (або фрити) – саме так називають смужку, яка переходить у крапочки, – дуже важливий технічний елемент. Наносять її на вітрове скло за допомогою спеціальної друкарської технології. А ця фарба є дуже стійкою до впливу різних зовнішніх факторів.
Саме фріти забезпечують стійке зчеплення скла та металевого корпусу автівки. А самі крапочки захищають клей-герметик від сонця і, як наслідок, продовжують тривалість надійного зчеплення лобового скла та каркасу авто.
“Сучасне лобове скло – це диво інженерної думки, і, наважимося сказати, один з найбільш недооцінених компонентів транспортного засобу. Частково ця інженерія пов’язана з тим, як лобове скло кріпиться до рами”, – пояснює один з автомайстрів.
“У той час, як внутрішня сторона фріти дозволяє клею з’єднуватися зі склом, зовнішня сторона діє як екран від ультрафіолетового випромінювання, щоб захистити клей, який в іншому випадку був би ослаблений постійним впливом прямих сонячних променів”, – додав він.
Насамкінець цікаво також буде прочитати, як за 15 хвилин ідеально почистити автомобільний килимок.