Коли садити цибулю на зиму залежить першочергово від погодних умов. Тут краще слідкувати за актуальним прогнозом погоди. До речі, “Допис” все опублікував перший прогноз погоди на жовтень 2024 року.
Озима цибуля гарно переносить холоди. Але потрібно садити її так, щоб вона встигла укоренитися до настання морозів. Вважається, що вона добре вбере вологу і наступної весни, навіть якщо буде посуха, цибуля дасть ранній урожай.
Коли садити озиму цибулю у 2024 році
Як ми вже інформували, коли садити цибулю на зиму залежить від погоди. Але загальна порада така: садити її потрібно за 30 днів до настання стійкого похолодання. Тут мова не про поодинокі заморозки, а саме про довготривале похолодання.
Але також потрібно зважати на денні максимуми у період посадки. Якщо занадто тепло, то не варто закладати її у грядки, адже вона швидко проросте і може змерзнути взимку. Ідеальною для посадки озимої цибулі вважається температура від +5 до +7 градусів тепла.
Зважаючи на кліматичну норму, цей період орієнтовно настає в середині жовтня. У північних областях та на передгір’ї Карпат може бути вже на початку згаданого місяця. А от на півдні та сході України – наприкінці жовтня або ж на початку листопада.
Ґрунт та посадковий матеріал
Щоб мати гарний урожай, варто підібрати не тільки вдалий період для висаджування озимої цибулі, а й ґрунт та посадковий матеріал.
Загалом великої роботи для ґрунту не потрібно. Головне – якісно його перекопати з перегноєм. А от велике значення має попередня культура, яка росла на місці майбутньої грядки з цибулею. Не бажано садити цибулю у ґрунт, де перед цим росла картопля, петрушка та селера.
Натомість дуже добре ростиме овоч на місці, де вже зібраний урожай моркви, квасолі, столового буряку та ріпаку. Також варто чергувати грядки, якщо на них росла “літня” цибуля.
Посадковий матеріал закупляйте тільки в перевірених продавців. Так, у них може бути на кілька гривень дорожче, але тоді ви будете впевнені у якості й що всі цибулини проростуть.
Як садити озиму цибулю
Ділянку, яка найбільше підходить для посадки, перекопайте з перегноєм. Земля має бути добре розпушена. Дехто ще додає мінеральні добрива, але ми виступаємо за органіку, тому не будемо рекомендувати використовувати “штучні добрива”.
Є два способи саджання цибулі – борозенками та в ямки.
- Борозенками. Зробіть у грядці борозенки глибиною до 5 сантиметрів. Між цими борозенками має бути відстань в орієнтовно 15-20 сантиметрів. Викладіть цибулю та прикрийте землею.
- Водночас метод ямок полягає у наступному: зробіть у ґрунті пальцем отвір глибиною до 5-7 сантиметрів, покладіть у нього цибулю та прикрийте землею.
В обох випадках жодних гірок над посадженою цибулею робити не потрібно – грядки мають бути рівними.
Цибуля, до речі, один з найпопулярніших овочів в українській кухні. З неї готують безліч страв, наприклад, – дуже смачну борщову заправку на зиму.