Дві найпоширеніші речі, які рятують українців під час тривалих відключень електроенергії, – це генератори та зарядні станції. Але перш ніж купити щось одне з них, варто подумати про кінцеву вартість електроенергії. У ДТЕК порахували, чим вигідніше користуватись.
Зарядних станцій є безліч, але за основу взято розрахунок станції типу EcoFlow. До речі, нещодавно ми порівнювали ціни, скільки коштують ці “зарядки” в Україні та Чехії.
Генератор чи зарядна станція?
Як порахував генеральний директор “Д.Трейдінг” Дмитро Маляр, слова якого публікує видання “Liga”, кінцева вартість електроенергії складає:
- від генератора – 20 гривень за кВт-год,
- від зарядної станції – 14-15 гривень кВт-год.
Ціни були озвучені в контексті підготовки населення до зими. Він звернув увагу на ряд моментів. Зокрема на те, що для квартири, фактично, підходять лише зарядні станції. Але вони не виробляють самостійно електрику, а тільки накопичують в акумуляторі та віддають в період відключень.
Потрібно розуміти, що тариф на електроенергію в Україні зріс, тому користуватись зарядною станцією стане дорожче. Щоправда, влада обіцяє зберегти поточні ціни до кінця опалювального сезону 2024-2025 років.
З генераторами електроенергія виходить ще дорожчою, адже його постійно потрібно заправляти паливом. З 1 вересня, згідно з прогнозами експертів паливного ринку, бензин та дизель ще подорожчають.
“Але це єдиний керований спосіб взимку виробляти електроенергію. Бо ти не залежиш від сонця, не залежиш від того, чи є в мережі електроенергія, щоб зарядити свій інвертор з акумулятором. Але це витратно…”, – зазначив Дмитро Маляр.
Що вигідніше купляти?
Бензиновий генератор потужністю 2,5 кВт станом на початок серпня можна купити за ціною від 8000 гривень. Але більшість пропозицій все ж стартують від 9500 гривень. Потужніші, які можуть заживити кілька енергозатратних приладів, вартують в діапазоні 13000-17000 гривень.
Якщо вважаєте, що це дуже дорого, то варто згадати такий факт. У жовтні 2022 року, коли окупанти здійснили перший потужний обстріл української енергетики та почались відключення, навіть найпростіший генератор коштував в межах 25000 гривень. Зараз аналогічна модель має ціну 8000 гривень.
Щодо того, скільки тепер коштують зарядні станції, то ціни доволі сильно “стрибають”. У червні-липні 2024 року вони сильно підвищились. Зараз трохи знизились. Дехто почав їх купувати з-за кордону, наприклад, з Amazon. Виходить дещо дешевше.
Зараз середня ціна 300-ватної зарядної станції складає близько 13000 гривень. Майте на увазі, що згадана потужність неспівставна з потужністю, яку видає генератор. Зарядні станції більше підходять для підзарядки ґаджетів або для заживлення дрібної побутової техніки. Ну і працювати вони будуть тільки той час, скільки мають зарядку. Далі їх потрібно під’єднувати до мережі або до сонячних панелей для підзарядки.
Знаючи цю інформацію, можна порахувати, що вигідніше для людини: придбати генератор та постійно дбати про наявність пального, чи зарядну станцію, але мати в рази меншу потужність.
Раніше ми розповідали, як можна заживити роутер від павербанка, щоб був інтернет у період відключень світла.