Березовий сік – це джерело корисних речовин для нашого здоров’я. Втім, напій можна зробити ще смачнішим і ароматнішим. Пропонуємо вам кілька цікавих рецептів, з чим його можна зробити.
Чистий березовий сік можна просто трохи підсолодити. Всипаємо на 3 літри соку 3 столові ложки цукру і дрібку лимонної кислоти. Змішуємо всі інгредієнти, доводимо сік до кипіння і розливаємо у стерилізовані банки. Закриваємо кришки й залишаємо для охолодження.
Березовий сік – користь
Цей напій є дуже корисним, якщо він зібраний з дотриманням правил та в екологічно чистій місцині. Він містить чимало корисних мінералів, як от калій, кальцій, магній та залізо.
Корисні властивості березового соку:
- детоксикація – сік має властивості виводити токсини з організму, допомагаючи очистити печінку і нирки;
- покращення обміну речовин – вітаміни та мінерали у складі соку стимулюють обмін речовин, що може бути корисним для збереження енергії та відчуття жвавості;
- підтримка імунної системи – вміст вітаміну C сприяє підтримці імунної системи, що дозволяє ефективніше боротися із захворюваннями.
Березовий сік можна вживати як самостійний напій або використовувати для готування різноманітних страв та напоїв. Важливо враховувати, що у нього є термін придатності, тому важливо вживати його свіжим або зберігати у відповідних умовах.
Сік березовий з апельсином
На одну трилітрову банку нам знадобиться:
- майже 3 літри соку,
- 100 грамів цукру,
- 3 скибки апельсина,
- половина чайної ложки лимонної кислоти.
У каструлю налийте соку (краще його процідіть перед цим через марлю) та розігрійте орієнтовно до 90 градусів, але не кип’ятіть. Покладіть скибочки апельсина, всипте цукор та лимонну кислоту. Хай так побуде на плиті хвилин 10-15 (він повинен парувати, але не кипіти).
Банки та кришки повинні бути обов’язково простерилізованими. Перелийте з каструлі сік у банку (скибочки апельсина також) та закрутіть. Переверніть догори дном та залиште остигати.
Березовий сік з лимоном
Рецепт з лимоном практично аналогічний до попереднього, лише цукру потрібно більше. Інгредієнти ті ж самі, але замість 100 грамів цукру ми візьмемо – 150 г. Це зрозуміло, адже лимон більш кислий і потрібно збалансувати смак. Технологія приготування соку з лимоном така ж, як і з апельсином.
До речі, попереду в нас Великдень і блог “Допис” опублікував фантастичний рецепт домашнього масла, яке ставлять у кошик для освячення.